Ma már megannyi tudományos bizonyítéka van annak, hogy szoros összefüggés van a túlsúly, az elhízás, illetve a cukorbetegség és az azt megelőző, vagy azzal kapcsolatos elváltozások között. Az egyik legrangosabb orvosi szaklapban publikált több átfogó kutatás eredményeiből világosan kiderült, hogy a normál vércukorszinttel rendelkező 45 éves emberek felénél kialakul a cukorbetegséget megelőző állapot, majd az inzulinrezisztenciában szenvedő páciensek háromnegyedében a későbbiekben cukorbetegség is ki ráadásul a betegek fele később inzulinkezelésre szorul.
A cukorbetegség előfordulási gyakorisága világszerte drámai módon növekszik, az elmúlt 3 évtizedben közel megnégyszereződött!
A cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomori vércukorszint 7.0 mmol/liternél. Viszont már az optimálisnál magasabb vércukorszint, inzulin rezisztencia következtében kialakuló érkárosodások, szívbetegségek, stroke előfordulási esélye és gyakorisága már jóval előbb megnövekszik. Már 2012-ben a cukorbetegség következtében 1,5 millió ember halt meg szerte a világban. De már a csak kisebb mértékben megnövekedett érték is további 2,2 millió ember halálát okozta meg a szív és érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, idegrendszeri károsodás és egyéb szövődmények, betegségek miatt. Az összesen 3,7 millió halálozás 43 százaléka 70 éves kor előtt következett be! Mindezek mellett azt is bebizonyították, hogy a cukorbetegség megduplázza az esélyét a máj-, a hasnyálmirigy- és a méhtest rák kialakulásának, valamint jelentősen növeli a vastagbél, a mell illetve az epehólyag daganatok kialakulásának az esélyét.
A cukorbetegség és a különböző daganatos betegségek közötti összefüggések ugyan még nem teljes mértékben tisztázottak, az azonban bizonyos, hogy a túl magas inzulin és vércukor szint, a gyulladás, a helytelen táplálkozási szokások, a túlsúly illetve az elhízás, a fizikai inaktivitás, az idősebb életkor mind a rákos betegségek, mind pedig a diabetes (cukorbetegség) kialakulásában alapvető szerepet játszanak.
A cukorbetegséget megelőző kórkép (az úgynevezett csökkent glukóz tolerancia/inzulin rezisztencia vagy prediabetes) átmeneti állapot a normál vércukorszint és a cukorbetegség kialakulása között, viszont jelentősen – 5-15-szörösére! – növeli az esélyét a cukorbetegség kialakulásának. Azonban fontos tudni, hogy ez az átmenet nem szükségszerű és az időben kiszűrt/felfedezett inzulin rezisztencia komplex beavatkozással (életmód, rendszeres kontroll illetve szükség esetén a megfelelő gyógyszeres kezelés megválasztásával) megfékezhető, a cukorbetegség kialakulása elkerülhető.