Mi az a teniszkönyök illetve golfkönyök?
A teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri) és a golfkönyök (epicondylitis medialis humeri) a nevével ellentétben nem csak a teniszezők és a golfozók betegsége. Sokan nem is gondolnák, hogy ezzel a problémával küzdenek. Többeknek ismerős lehet az az érzés, amikor valami nem szokványos, az átlagosnál jobban megerőltető munkát végzünk és utána fájlaljuk az alkarunkat, vagy a csuklónk körüli területet. Nyomásra érzékeny a könyökünk külső része teniszkönyök esetén, illetve a belső része golfkönyök esetén. Jellegzetes tünetük, hogy a csavaró mozdulatok, pl. egy zár kinyitása, a csukló visszafeszítése, hosszas fogással járó folyamatok súlyosabb esetben akár komoly fájdalommal is járhatnak. Pihenésre javul kissé, de ha nem kezdjük el időben a kezelést, ez a fájdalom akár hosszú távon is velünk maradhat, az az krónikussá válhat, sőt, ki is újulhat.
Gondolhatnánk, hogy ilyen megerőltető munkát leginkább az építőiparban dolgozó emberek végeznek, azonban nem csak nehéz tárgyak folyamatos emelgetése, vagy megerőltető kerti munka idézheti elő ezt a problémát. Egyre gyakrabban fordulnak segítségért irodában dolgozók, sok időt gépjárművezetéssel töltők, kertészek, zenészek, fodrászok, de a túlzásba vitt házimunka végzése kapcsán is kialakulhat ez a probléma.
Mitől alakulhat ki teniszkönyök?
Általában azoknál jön elő ez a fajta kellemetlen, feszítő, nyilaló, az adott területen fáradtság érzettel, akár erőtlenséggel járó fájdalom, akik valamilyen repetitív munkát végeznek. Maga a betegség a kar feszítő (teniszkönyök) és hajlító (golfkönyök) izmainak gyulladásából adódik, melyet leginkább túlhasználat idéz elő. A sok gépelés, egerezés, a kormány markolása vezetés közben, a metszőolló folyamatos használata, a rengeteg gyakorlás zenészeknél stb. előhozhatja ezeket a tüneteket.
Mindennapi életünk során kezeinket rendkívüli mértékben terheljük. Habár nem tűnik extrém terhelésnek, az, hogy minden nap cipekedünk, gépelünk, fogunk, telefonozunk, mind-mind túlterheléshez is vezethet. Sokban hozzájárul a tünetek kialakulásához nem csak a terhelés, hanem aktuális lelkiállapotunk is. Ha épp egy olyan időszakot élünk, amely stresszesebb, akkor izomtónusunk is fokozottabb, vagyis befeszülhetnek izmaink. Ennek leggyakoribb helye a vállövi terület, de nem ritka, hogy a tünetek az alkari izmokban is jelentkezhetnek.
Gyógytornászunk
Mit tehetünk?
A megelőzés ebben az esetben is rendkívül fontos. Például, ha számítógép előtt dolgozunk, szakítsuk meg rendszeresen a folyamatos gépelést, egerezést és nyújtsuk meg az alkarizmainkat: Kinyújtjuk a jobb karunk előre tenyérrel felfelé, könyökünk is legyen teljesen nyújtva, majd bal kezünkkel lefeszítjük a jobb kezünket. Megtartjuk ezt a helyzetet 20-30 másodpercig, majd lassan visszaengedjük, pihenünk 4 másodpercet, ezután ismételjük a gyakorlatot összesen 3-4 körben. Ezután elvégezzük a feladatot a másik oldalra is. A nap folyamán bátran többször is ismételjük a gyakorlatot, amely nem csak jóleső, de nagyon hasznos is.
Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a pihentetés és a nyújtás önmagában már nem elég. Próbálkozhatunk non-szteroid gyulladásgátló krémekkel, feketenadálytőt és/vagy árnikát tartalmazó krémekkel is, valamint kézrögzítő használatát is bevethetjük a tehermentesítés érdekében. Mivel a kezeinket szinte minden másodpercben használatba vesszük, így nehéz megoldani a pihentetését, mindenesetre meg kell próbálni kímélni a nagyobb terheléstől, illetve megszakítani azt a tevékenységet, amely okozhatta a probléma kialakulását. Speciális pakolásokat is kipróbálhatunk kúraszerűen. Ha ezek a praktikák nem hozzák meg a várt enyhülést, érdemes megpróbálni a lökéshullám kezelést, amely nagyon jó eredményeket mutat. A másik bevált kezelés a lézerterápia, amely szintén segíthet a probléma felszámolásában, azonban fontos megemlíteni, hogy mindkét terápia esetében kiegészítésként érdemes a gyógytornász által javasolt nyújtásokat beiktatni a gyorsabb javulás érdekében, esetleg flossing terápia alkalmazását is segítségül hívhatjuk. A lökéshullám kezelés és a lézerterápia hatásmechanizmusát illetően úgynevezett steril gyulladást hozunk létre a kezelt területen, ahol ennek hatására fokozódik a vérkeringés. A vérben található gyógytó molekulák a kezelt terület felé vándorolnak, ahol a szervezet öngyógyító folyamatait aktiválva serkentik a problémás terület regenerálódását.
Az időben elkezdett konzervatív terápia az esetek döntő többségében elegendő a probléma megoldásához, de extrémebb esetben szóbajöhet lidocainos injekció, szteroidos kúra, vagy akár operáció is. Ne hanyagolja el teste jelzéseit, időben forduljon reumatológus szakorvoshoz a megfelelő diagnózisért és terápiás javaslatért!