Az anyajegyek gyakoriak, általában ártalmatlanok. Olyan bőrnövedékek, amelyek festéksejtekből (melanociták) származnak, vagy pigmenttermelő sejtekből állnak. Típusosan gyermekkorban, vagy fiatal felnőttkorban alakulnak ki, azonban akár később is megjelenhetnek. Habár javarészt jóindulatú (benignus) jelenségek, új anyajegy keletkezése, vagy a meglévők változása melanoma jele is lehet, amely egy rosszindulatú daganat! Előfordulása nem túl gyakori, a bőrdaganatok 1%-át képezi, azonban a bőrrákkal kapcsolatos elhalálozás többségét melanoma okozza.
Új anyajegyek akkor keletkeznek, amikor a pigment-termelő melanocita-sejtek a bőrünk felszínén szaporodnak. A pigment adja az anyajegyek jellegzetes, különféle színét.
Az anyajegydaganatok lehetnek jó-, vagy rosszindulatú képződmények. Az utóbbiak genetikai mutációk során keletkeznek, közéjük tartozik a melanoma. A jóindulatú anyajegyek megjelenésének pontos oka a mai napig nem tisztázott. Gyakorta megjelenő új anyajegyek esetén kiemelten fontos a rendszeres bőrrák szűrés.
Anyajegyeknek különböző típusai vannak, jellemvonásai alapján osztályozzuk őket.
Születéskor, vagy gyermekkorban keletkeznek. Általában a napnak kitett helyeken jelennek meg. Típusosan kerekek, szimmetrikusak, felszínük sima, szélük kifejezett, 5 mm-nél jellemzően nem nagyobbak. Ezen anyajegyek ritkán válnak rosszindulatúvá. Azonban akiknek 50-nél több anyajegyük van, azoknál magasabb a melanoma előfordulásának kockázata.
Másnéven diszplasztikus naevus a testen bárhol megjelenhet. Általában a többi anyjegyhez képest nagyobbak. Külleme többféle lehet, gyakran az egyenetlen szél jelzi az atípusos jegyet. Gyakran sokféle színt tartalmaznak, pl: piros, rózsaszín, halvány, vagy sötétbarna. Az atípusos anyajegyek olykor rosszindulatú melanomává válhatnak.
Ez a ritka anyajegy fajta kinézetre nagyban hasonlíthat a melanomához, azonban nem rosszindulatú. Általában gyermekekben, vagy fiatal felnőttekben keletkezik 20 éves kor alatt. Gyakran javasolt az eltávolítása, ugyanis még tapasztalt szakemberek számára is nehézséget okozhat a melanomától való megkülönböztetése. Gyorsan nő, akár több centiméteres átmérőjű is lehet.
Tulajdonságai:
Javasolt bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, amikor új anyajegy jelenik meg, vagy a meglévők közül bármelyik is megváltozik
Akiknek családjukban előfordult atipikus, vagy rosszindulatú bőrelváltozás a rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés elengedhetetlen.
Habár a melanóma akár végzetes lehet, a korai felismerés és kezelés nagyban javítja a kimenetelt. Szakértők szerint a korai stádiumú melanoma 5 éves túlélése 98%.
💡👩⚕️
A CMC Déli Klinika® szakértői csapata Dr. Liszkay Gabriella Professzor Asszony vezetésével kiemelten fontosnak tartja a bőrrák megelőzését, korai felismerését és komplex kezelését.
magas szakmai színvonalú, empatikus, komplex és gyors ellátás.