Mikor és miért szükséges az artroszkópos befagyott váll (frozen shoulder, PHS szindróma) műtétet elvégezni?
A befagyott váll, más néven periarthritis humeroscapularis szindróma (PHS) a váll és a környező lágy szövetek krónikus gyulladásos betegsége. A a vállízületet körülvevő kötőszövetek gyulladásba kerülnek, megvastagodnak, merevvé és kötötté válnak, akadályozva ezzel a vállízület mozgását. Így beindul egy ördögi kör - a beteg nem tudja mozgatni a vállát, a vállízület így egyre kötöttebbé és merevebbé válik, a lágyrészek hegesedni kezdenek és kialakul a befagyott váll, azaz a merev és fájdalmas vállízület.
Az 1. fázis a gyulladásos fázis - Ebben a szakaszban a váll körüli szövetek, például a vállízület tokja, begyulladnak. Ez fájdalmat és merevséget okoz.
A 2. fázis a "Befagyott" vagy "merev" fázis - Ebben a szakaszban a váll merevebbé válik, és a fájdalom továbbra is jelen van. A mozgások korlátozottak lehetnek, és nehéz lehet a mindennapi tevékenységek végzése.
A 3. fázis a "felengedési" fázis - Ebben a szakaszban a váll mozgékonysága fokozatosan visszatér, és a fájdalom enyhül.
A befagyott váll kezelése általában konzervatív módszerekkel kezdődik, mint például a fizikoterápia, fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és a gyógytorna - a vállmozgások speciális gyakorlatai. A legtöbb esetben ezek a kezelések hatásosak, és a tünetek idővel javulnak.
Az arthroscopos “befagyott váll” műtét szükségessé válhat, ha:
- Konzervatív kezelés nem hoz javulást.
- Vállízületi mozgáskorlátozottság alakul ki: Ha a vállmozgások korlátozottak és jelentős hatással vannak a beteg mindennapi életére és munkaképességére.
- Szövődmények alakulnak ki: A vállízületi tok felszakadása vagy a vállszalagok sérülése, és ezek kezelése műtétet igényelhet.
Hogyan zajlik az artroszkópos “befagyott váll” műtét a Déli Klinikán?
Magánkórházunkban a váll artroszkópia (vállízületi tükrözés) során kicsi metszéseken keresztül vezetjük be az artroszkópos műtéthez használt speciális műszereket, eszközöket és a full HD artroszkópos kamerát, amelynek segítségével a sokkal részletgazdagabb, nagyított képen olyan elváltozások is észrevehetőek, amelyek nyitott műtét esetén szabad szemmel nem láthatóak. Az artroszkópos optikai rendszerünk egy videokamera rendszerhez csatlakozik és így a vállízületen belüli műtéti területet ki tudjuk vetíteni az orvosi (medikai) monitor képernyőjére és a bevezetett korszerű eszközökkel az artroszkópos vállműtétet el tudjuk végezni. Amennyiben az artroszkópos vállműtét (váll tükrözés) első lépéseként elvégzett ízületi áttekintés további beavatkozást, kezelést tesz szükségessé, akkor további eszközöket tudunk bejuttatni a műtéti területre, amelyek segítségével elvégezhetjük a szükséges kiegészítő beavatkozásokat (a váll porcfelszíni sérüléseinek, degeneratív megbetegedéseinek, az ízületi belhártya betegségeinek az ellátását stb). Az artroszkópos vállműtét (váll tükrözés) végén a vállízületbe szívócsövet (úgynevezett drént) helyezünk be, hogy a potenciálisan kialakuló vérömleny, vagy az ízületi nyálkahártya által termelt folyadék-többlet kivezetésre kerülhessen. A vállízületbe helyezett drén az artroszkópos műtétet követően általában 24 órán belül kerül eltávolításra.
IDŐPONTFOGLALÁS MŰTÉT ELŐTTI ÁLLAPOTFELMÉRÉSRE, SZAKORVOSI VIZSGÁLATRA
Az artroszkópos “befagyott váll” műtét (vállízületi tükrözés) előnyei:
Az artroszkópos vállműtétek kapcsán a beteg testén ejtett vágások lényegesen kisebbek így a műtéti idő és a betegek gyógyulási időtartama, felépülési ideje is lényegesen rövidebb a hagyományos – úgynevezett nyitott – műtétekhez képest.
Mivel a vállízület nem kerül felnyitásra, így kevésbé károsodnak a vállízületet védő struktúrák (izmok, szalagok és az ízületi tok) és kevésbé sérül a vállízület integritása. A váll artroszkópos műtét a minimális bemetszések miatt lényegesen kisebb fájdalommal, gyorsabb gyógyulással, szebb kozmetikai eredménnyel, rövidebb mozgáskorlátozottsággal jár, a beteg sokkal hamarabb visszatérhet munkájához, megszokott életviteléhez és a sportoláshoz is. Az artroszkópos vállműtét így összességében lényegesen alacsonyabb műtéti stresszel és megterheléssel jár.
További nagy előnye a beavatkozásnak, hogy a vállízületbe vezetett optika lehetővé teszi a vállízület teljes átvizsgálását, így a korábban nem diagnosztizált vállsérülések is egyidejűleg kezelhetővé válnak.
A Déli Klinikán elvégzett váll artroszkópia (vállízületi tükrözés) előtt magánkórházunk ortopéd sebész szakorvosa az előzetes ortopédiai szakorvosi vizsgálat során a beteg fizikális vizsgálata mellett áttekinti a beteg kórelőzményét (korábbi és jelenlegi betegségeit, kezeléseit, műtéteit), részletesen elmagyarázza az artroszkópos vállműtét menetét és a javasolt műtéti érzéstelenítés típusát
- Ultramodern ortopédiai sebészeti központunkban minden műtéti beavatkozás egyedi és személyre szabott, azaz az alkalmazott műtéti technológia változhat a vállízületi betegség súlyosságától, kiterjedésétől, a beteg általános állapotától, társbetegségeitől, preferenciáitól, az ortopéd sebész szakorvos szakmai javaslataitól, preferenciáitól és egyéb tényezőktől is
- Az artroszkópos vállműtét műtét során alkalmazott fájdalomcsillapítás, műtéti érzéstelenítés megválasztásánál klinikánk ortopéd sebész és aneszteziológus szakorvosai a betegség súlyossága (kiterjedése) mellett figyelembe veszik a beteg egyéni érzékenységét és a beteggel történt egyeztetés alapján határozzák meg a műtéti fájdalomcsillapítás és érzéstelenítés módját.
Műtétet végző szakorvosaink
Miért érdemes a Déli Klinika ultramodern sebészeti központját választani?
Mert
- a speciális szaktudással és jelentős gyakorlati tapasztalattal rendelkező ortopéd sebész szakorvosaink által
- magánkórházunk csúcstechnológiával felszerelt műtéti részlegén elvégzett ortopéd sebészeti beavatkozással lehetővé válik
- a gyors, pontos diagnózis és az artroszkópos vállműtét szakszerű elvégzése
- rövid klinikai tartózkodással és gyors regenerációval.
Árak
Ortopédia
ortopédia kontroll szakorvosi vizsgálat*
30 000 Ft
Hogyan lehet elősegíteni az artroszkópos “befagyott váll” műtét utáni felépülést?
- Fontos, hogy pontosan kövesse az ortopéd szakorvosi utasításokat a sebápolás, a gyógyszerek szedése és az utókezelés tekintetében. Ne mulassza el a műtétet követő kontroll vizsgálatot!
- A műtét utáni fájdalom csökkentése érdekében, ajánlott közvetlenül a beavatkozást követően jegelni, kímélni a vállízületet.
- Annak érdekében, hogy a vállízület a lehető leghamarabb újra panaszmentesen működjön, szakmai felügyelettel kísért egyéni gyógytorna javasolt, nagyon fontos kellő hangsúlyt fektetni az izomzat erősítésére, mivel az jelentős szerepet játszik az ízület stabilizálásában.
- Pihenjen: Fontos, hogy pihenjen és adja meg a testének a szükséges időt a gyógyuláshoz. Kerülje a nehéz fizikai tevékenységeket és a túlzott terhelést.
- Kímélje a műtéti területet: Kerülje a műtéti terület dörzsölését vagy erős nyomását. Tartsa tisztán és szárazon a sebet, és pontosan tartsa be a szakorvos, vagy az ápoló utasításait a sebápolással kapcsolatban.
- Kerülje a dohányzást és az alkoholfogyasztást: A dohányzás és az alkoholfogyasztás káros hatással lehet a gyógyulásra. Próbálja meg elkerülni ezeket az egészségtelen szokásokat a műtét után.
Mindig konzultáljon a műtétet végző szakorvossal, illetve az ápoló személyzettel a pontos utasításokról és az egyéni javaslatokról az artroszkópos vállműtét utáni felépülésre vonatkozóan!