A húgyhólyagrák kezelését több tényező is befolyásolja, függ a daganat típusától, biológiai viselkedésétől, stádiumától, a beteg általános állapotától, társbetegségeitől stb.


Húgyhólyagdaganat, húgyhólyagrák

A húgyhólyag legfontosabb funkciója a vizelet tárolása. Húgyhólyagrák leggyakrabban a húgyhólyag belsejét borító nyálkahártya (urotheliális) sejtjeiből indul ki.

A húgyhólyagrák tünetei:
  • Vér a vizeletben (vörös színű vizelet, bár néha a vizelet szemmel láthatólag normálisnak tűnik, és mégis vért mutat ki a laboratóriumi vizsgálat)
  • Gyakori vizelés
  • Fájdalmas vizelés
  • Hátfájás

A húgyhólyagrák lehet felületes, amikor a rák csak a húgyhólyag nyálkahártyájában terjed, de ha nem kerül időben felismerésre akkor a rák ráterjed a húgyhólyag környezetére is, illetve távoli áttéteket képezhet a nyirok és a vérkeringésen keresztül.  Éppen ezért nagyon fontos, hogy véres vizelet, gyakori és/vagy fájdalmas vizelés esetén ne halogassuk a kivizsgálást és minél gyorsabban keressük fel a Déli Klinika Urológiai Központját, ahol nagy szakmai tapasztalattal rendelkező, nemzetközileg is elismert szakorvosok segítenek a gyors és pontos diagnosztikában és az Önnek legmegfelelőbb kezelés megválasztásában. 

A húgyhólyagrákban szenvedőknek a kezelést követően évekig ellenőrző vizsgálatokra van szükségük, hogy az esetlegesen kiújuló húgyhólyagrák még időben felismerésre kerüljön.

AZONNALI ONLINE IDŐPONTFOGLALÁS

A húgyhólyagrák komplex diagnosztizálása a Déli Klinikán 


Teljes vizelet vizsgálat

Vizelet vizsgálattal megállapítható, hogy van-e vér a vizeletben, illetve, hogy fennáll-e húgyúti fertőzés (amely szintén okozhat vizelési panaszokat).


Vizelet citológiai vizsgálat

Célja a vizeletbe került daganatsejtek kimutatása, amelyhez a vizeletmintát centrifugálják, majd mikroszkóp alatt elemzik. A vizelet citológiai vizsgálat a húgyhólyagrák korai stádiumában nem feltétlenül mutat eredményt, így a negatív vizelet citológiai lelet nem zárja ki kellő biztonsággal a húgyhólyagrákot. 


Húgyhólyag tükrözés – cisztoszkópia, urethrocystoscopia (a húgycső és a húgyhólyag endoszkópos vizsgálata)

Egy speciális optikai eszköz - a cystoscop - segítségével vizsgálható a húgyhólyag nyálkahártyája, belső felszíne. A cisztoszkópia lehetővé teszi mind a húgycső, mind pedig a húgyhólyag alapos átvizsgálását és így számos húgyúti betegség – pl. a húgyhólyag gyulladás, hólyaghurut (cystitis), húgyhólyagdaganat, hólyagkő, a húgycső és a hólyagnyálkahártya elváltozásai húgycsőszűkület, húgyúti fejlődési rendellenességek, bizonyos prosztata betegségek, - diagnosztikájában alapvető fontosságú.

A cisztoszkópia elvégzéséhez- – a húgycső fertőtlenítése, helyi érzéstelenítése és síkosítása után a Déli Klinika urológus szakorvosa az előkészítés során a húgycső külső nyílásának a környékét fertőtleníti endoszkópos vizsgálati eszközt (cisztoszkóp: vékony cső kamerával és kiegészítő eszközökkel felszerelve) vezet be a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba. A cisztoszkópnak van egy lencséje, amely lehetővé teszi a szakorvos számára, hogy alaposan átvizsgálja a húgycső és a húgyhólyag belsejét és a gyanús területekről mintát vegyen, vagy teljes egészében eltávolítsa.

A cisztoszkópia általában csak néhány percig tart.

Nőbetegek esetén az egyenes cisztoszkóp a húgycsövön keresztül általában könnyedén a húgyhólyagba bevezethető, különösebb fájdalommal nem jár.

Férfiaknál, a hosszabb és kanyargósabb húgycső miatt flexibilis cisztoszkópot  használunk, mellyel gyakorlatilag fájdalommentessé válik a beavatkozás.


Húgyhólyag biopszia (szövetminta eltávolítása vizsgálat, kezelés céljából) 

A húgyhólyag endoszkópos (cisztoszkópia) vagy laparoszkópos vizsgálata során az urológus szakorvos egy speciális eszközzel az endoszkópon keresztül szövetmintát távolít el a húgyhólyagból. Az eltávolított szövetminta pathológiai (kórszövettani) vizsgálata fontos a pontos diagnózis megállapításához.  Bizonyos esetekben a biopsziás minta vétellel a teljes daganat eltávolításra kerül – ez az eljárás a húgyhólyagtumor transzuretrális reszekciója (TuTUR) – amely segítségével a húgyhólyagrák diagnosztikája és a sebészeti kezelése egyszerre történik meg.  


Képalkotó vizsgálatok

A CT vagy MRI vizsgálat segítségével diagnosztizálhatóak bizonyos méret fölötti daganatok, valamint a nyirokcsomók illetve a szervezet más részeiben lévő daganatos áttétek is kimutathatók. Ultrahang vizsgálat: segít a hasi szervek vizsgálatában és így a vérzés egyéb okainak a feltárásában is. A Déli Klinika Urológiai Központjában alkalmazott S-Shearwave ultrahang technológia a jelenlegi legkorszerűbb, speciális úgynevezett elasztográfiás vizsgálati módszer. Az elasztográfia a különböző szövetek eltérő rugalmasságán alapuló képalkotási technika, a hagyományos ultrahang vizsgálatoknál – amelyek csak a szövetek ultrahang visszaverődését (echogenitását) ábrázolják – egyértelműen információgazdagabb képeket bocsát rendelkezésünkre. A vizsgálat során a különböző keménységű szövetek különböző színekkel ábrázolódnak a monitoron. Így az elasztográfiával pontosan meghatározható azon legkisebb daganatos elváltozás(ok) helye is, amelyek a hagyományos eljárásokkal többnyire nem ismerhetőek fel.

Mindezek miatt elősegíti:

  • a legkisebb szöveti elváltozások korai felismerését és így – többek között – a daganatos betegségek pontos és korai diagnosztizálását
  • a korai diagnózis – és így a hatékonyabb kezelés – elősegítése mellett optimális megoldást biztosít az elváltozásból történő célzott citológiai vagy biopsziás mintavételre

AZONNALI ONLINE IDŐPONTFOGLALÁS



A húgyhólyagrák stádiumai, kezelési lehetőségei

A húgyhólyagrák kezelését több tényező is befolyásolja, függ a daganat típusától, biológiai viselkedésétől, stádiumától, a beteg általános állapotától, társbetegségeitől stb.

A hólyagrák stádiumait 0-tól IV-ig terjedő római számokkal jelzik. A legalacsonyabb stádium olyan rákot jelez, amely a hólyag belső rétegeire korlátozódik és nem terjed rá a húgyhólyag izomzatára (felszínes, nem izom invazív húgyhólyagrák). A legmagasabb stádium - IV. stádium - olyan hólyagrákot jelez, amely a test távoli területein lévő nyirokcsomókra vagy szervekre is ráterjedt.

A húgyhólyagrák kezelése magában foglalhatja:
  • a hólyagrák műtéteket a rákos sejtek eltávolítására,
  • a húgyhólyag lokális (intravezikális), vagy szisztémás kemoterápiás kezelését,
  • a sugárterápiát,
  • immunterápiát,
  • vagy célzott kezelési lehetőségeket.

 

AZONNALI ONLINE IDŐPONTFOGLALÁS



A húgyhólyagrák húgycsövön keresztüli eltávolítása (hólyagdaganat transzuretrális rezekciója – TuTUR, TUR-B műtét) 

A felszínes (még nem izom invazív) hólyagrák esetében mind a hólyagdaganat diagnosztizálása mind pedig a húgyhólyag belső rétegeire korlátozódó rákos megbetegedés eltávolítása is történhet húgycsövön keresztül, úgynevezett transzuretrális rezekció műtéttel (TuTUR, TUR-B műtéttel).

A transzuretrális húgyhólyag rezekció műtét során a Déli Klinika urológus szakorvosa egy speciális endoszkópos eszközt, cisztoszkópot vezet be a húgyhólyagba a húgycsövön keresztül.

Déli Klinika Urológiai Központjában alkalmazott úgynevezett keskenysávú képalkotás technológia (Narrow Band Imaging - NBI technológia) a világ egyetlen szabadalmaztatott endoszkópos fénytechnológiája, amely lehetővé teszi a fehér fényben nem látható daganatos elváltozások hatékony célzását színezékek vagy gyógyszerek használata nélkül. 

Hogyan működik az NBI technológia?

A hagyományosan az endoszkópos vizsgálatoknál, endoszkópos műtéteknél használt fehér fénnyel ellentétben, amely a spektrum összes színét használja, az NBI technológia csak kék és zöld fényt használ. A kék és a zöld fény erősen elnyeli a vért, és sötétebbnek tűnik, mint a normál szövet. A kék fény (415 nm) kiemeli a felszínes kapillárisokat, a zöld fény (540 nm) pedig a mélyebb ereket.

A Déli Klinikán alkalmazott NBI technológia:

  • javítja az érrendszeri struktúrák láthatóságát a húgyhólyag nyálkahártya felületén
  • lehetővé teszi a hólyagdaganatok határainak a precízebb megjelenítését
  • és így alkalmazásával sokkal pontosabban lehet diagnosztizálni és eltávolítani a húgyhólyagrákot.   

 

Nemzetközi tanulmányok alapján a Déli Klinika Urológiai Központjában alkalmazott, szabadalmaztatott NBI technológia segítségével a hagyományos transzuretrális húgyhólyag biopszia (húgyhólyag mintavételhez: TuTUR) és a transzuretrális rezekció műtéthez (TUR-B) képest:

  • 17%-kal több húgyhólyagrák került korán felismerésre és így eltávolításra (a még nem izom invazív hólyagdaganatok közül)
  • 24%-kal több új helyen lévő hólyagrákot fedeztek fel
  • 28%-kal több nagyon korai stádiumú húgyhólyagrákot (Carcinoma in Situ (CIS) mutattak ki és távolítottak el

Azon betegek 54 %-ának, akiknél nem kerül időben felismerésre, diagnosztizálásra a hólyagrák a nagyon korai (CIS), vagy a még nem izom invazív hólyagrák beterjed a húgyhólyag izomzatába (úgynevezett izom invazív hólyagrákká fejlődik) és így húgyhólyag eltávolításra (cystectomia), valamint vizelet-elterelésre vagy újhólyag-elvezetésre lesz szüksége. 

Míg a korai stádiumban diagnosztizálásra kerülő húgyhólyagrák esetében a betegek 5 éves túlélése 96% (azaz a betegek jelentős része meggyógyítható), addig a hólyagfal izomzatába beterjedő daganatok esetében az 5 éves átlagos túlélési arány 71%, míg a távoli áttéteket képező húgyhólyagrák esetében már csak 8%.   

Sajnos a húgyhólyagrák – sikeres eltávolítást követő - kiújulási aránya is elég magas (a betegek közel felénél kiújul a betegség), így a Déli Klinika Urológiai Központjában alkalmazott, szabadalmaztatott NBI technológia húgyhólyagrákos betegek rendszeres ellenőrzése, hosszú távú után követése, kontrollja során is kiemelt fontosságú!

A Déli Klinika Urológiai Központjának ambuláns műtőjében alkalmazott NBI technológia lehetővé teszi, hogy az eddigi leghatékonyabb mintavételi/precíziós célzási technológiát ne csak a húgyhólyagrák műtétek esetében, hanem ambuláns körülmények között a húgyhólyagrákok korai diagnosztikájában is lehessen alkalmazni, mind az újonnan kialakult daganatos elváltozások, mind pedig a húgyhólyagrákok esetleges kiújulásának a korai felismerésére.

A húgyhólyagrák transzuretrális rezekció/ eltávolítás (TUR-B) műtét kapcsán a Déli Klinika ultramodern sebészeti központjában a daganat eltávolítása előtt lehetővé teszi a fehér  fényben nem látható daganatos szövetek precíziós megcélzását és így az eddigi leghatékonyabb mintavételt a kórszövettani, pathológiai vizsgálatokhoz.   A húgyhólyagrák transzuretrális rezekciója/ eltávolítása során az NBI technológia segítségével a daganatos szövetek, ill. a tumor szélei jobban láthatóak és így a Déli Klinika urológus szakorvosai teljesebb mértékben tudják eltávolítani a húgyhólyagrákot, csökkentve ezzel a kiújulási esélyt.  

Mindezek miatt az amerikai gyógyszerügyi hatóság (FDA) is jóváhagyta a NBI technológia alkalmazását, bizonyítva ezzel a húgyhólyagrák mintavétel esetében a hatékonyabb célzási lehetőséget, a húgyhólyagrák műtétek esetében pedig a tumor szélek jobb megjelenítését és így az eredményesebb műtéti és gyógyulási esélyeket.

AZONNALI ONLINE IDŐPONTFOGLALÁS

Árak

Urológia

alap urológiai szakorvosi és ultrahang vizsgálat

43 000 Ft

Azonnali online
időpontfoglalás

Urológia

urológiai kontroll szakorvosi vizsgálat*

30 000 Ft



A Déli Klinikán alkalmazott NBI technológia előnyei

    Az ellátás minőségének javítása

    Az NBI technológia használható mind a kivizsgálás, mind pedig a betegek műtéti kezelése és a betegek nyomon követése során is!

    A húgyhólyagban talált elváltozások jobb, részletgazdagabb megjelenítése elősegíti a korábbi terápiás beavatkozást és így segíthet a betegeknek elkerülni a nagyobb invazivitással járó, kiterjesztett sebészeti beavatkozásokat, műtéteket.


    Csökkentett költségek

    A korai diagnózis és a helyi kezelés csökkentheti a költséges eljárások számát. 


    Fokozott betegelégedettség

    Azok a betegek, akiknek orvosai NBI technológiát alkalmaznak, a kezelés során kevesebb kényelmetlenséget tapasztalhatnak (ehhez a technológiához nem szükséges, hogy a beteg gyógyszert szedjen, illetve nem szükséges tartani a vizeletet és elviselni a feszülő hólyag okozta kellemetlenségeket) és elkerülhetik a betegség agresszívebb formáit, amelyek a hólyag eltávolításához és új hólyag kialakításának a szükségességéhez vezethetnek.


    Fontos tudni, hogy a húgyhólyagrákban szenvedő betegeknek a kezelést követően évekig ellenőrző vizsgálatokra van szükségük, hogy az esetlegesen kiújuló húgyhólyagrák még időben felismerésre kerüljön! A korai diagnózis életmentő lehet!

    Miért érdemes a húgyhólyagrák húgycsövön keresztüli eltávolításához (TuTUR, TUR-B műtét) a Déli Klinika Urológiai Központját választani?

    •  kiemelkedő urológiai és onkológiai szakértelem 
    •  több évtizedes  uro-onkológiai  diagnosztikai és műtéti tapasztalat 
    •  ultramodern diagnosztikai és műtéti technológia 
    •  a világ egyetlen szabadalmaztatott endoszkópos fénytechnológiája  a legkorszerűbb urológiai diagnosztika és a legteljesebb daganat eltávolítás szolgálatában, amely  lehetővé teszi a korai diagnózist és így növeli a gyógyulási esélyeket 
    •  szakértői COMPLEX-TEAM® szakvélemény  – urológus, onkológus, radiológus, belgyógyász, kardiológus, aneszteziológus szakorvosok közös konzultációja - szakvéleményezése egy helyben, egységes, korszerű szemlélettel, nagy szakmai tapasztalattal – és így a beteg számára legmegfelelőbb kezelési stratégia meghatározása, amely  elősegíti a gyorsabb és hatékonyabb gyógyulást,  hozzáadott értékként pedig a  Páciens számára nemcsak kényelmet, pénz és időmegtakarítást jelent, hanem sokkal nagyobb biztonságot is  nyújt.
    •  személyre szabott, komplex ellátás  - az urológiai kivizsgálása, a szükséges urológiai műtétre történő előkészítés személyre szólóan, a Páciens, korának, kísérőbetegségeinek figyelembe vételével történik, így javítható a beteg biztonság és mérsékelhető a műtéti kockázat.


    AZONNALI ONLINE IDŐPONTFOGLALÁS

    Tudjon meg többet a Déli Klinikáról